Barion Pixel

3 Hemingway regény, amit biztosan elolvasol ezek után

 

Keresztes Balázs irodalomtörténész és fordító. Az Élet és Irodalom rendszeres szerzője, aki 2020-ban megalapította a Négy Fal Között Olvasókör YouTube-csatornát, ahol rendszeresen jelentkező videóiban irodalmi műveket elemez alapos tudással és felkészültséggel.

A 21.Század Kiadó gondozásában elérhető Ernest Hemingway-életműsorozat eddig megjelent köteteiről készített videóiban Keresztes Balázs olyan érdekességeket és összefüggéseket oszt meg nézőivel a művek kapcsán, amelyek tudatában garantáltan más élmény lesz olvasni az amerikai irodalom nagy klasszikusának könyveit.

Ha mélyebben is érdekel az író regényeinek háttere, vagy csak szeretnél többet tudni Ernest Hemingwayről, akkor a Négy Fal Között Olvasókör videóit vétek kihagyni. Ha már olvastad a regényeket, akkor azért, ha pedig még nem, akkor kedvcsinálónak tökéletesek!


 

Az öreg halász és a tenger

Az öreg halász és a tenger a legismertebb és legtöbbet olvasott könyv a világirodalomban. Egy modern köntösbe helyezett mítosz, ami az ember egyetemleges, ősi küzdelméről szól.

A videóból kiderül, hogy mi a közös a Moby Dickben, a Bibliában és Az öreg halász és a tengerben. Hogy milyen jelentősége van a 40-es számnak. Hogyan viszonyul Káin és Ábel Santiagóhoz és a halhoz? Vagy Dávid és Góliát?

De azt is megtudjuk, hogy miért nem igaz, hogy Az öreg halász és a tenger a természet és az ember csatájáról szól. Hemingway legjelentősebb művében a bibliai nyelvet és szimbolikát használja fel arra, hogy úgy mesélje el egy kubai halász életét, mintha az egy egyetemleges példázat lenne az ember küzdelméről. Keresztes Balázs ezekről és még sok más érdekességről is mesél Az öreg halász és a tenger kapcsán.

 


 

Búcsú a fegyverektől

A Búcsú a fegyverektől Hemingway első- világháborús regénye, amely szorosan kötődik saját háborús élményeihez. A videóból kiderül, hogy az író közel egy évtizedig érlelte a témát, míg az elveszett nemzedék tagjaként megírta háborúellenesnek tartott nagyregényét.
De vajon maga Ernest Hemingway valóban háborúellenes volt? – boncolgatja a kérdést a Négy Fal Között Olvasókör irodalmára. A videó végére kiderül, hogy mivel is van baja a szerzőnek a háború kapcsán. (Spoiler: nem magával a harccal.) 
Hemingway a háborút nyers valójában mutatja meg, ahol nem a jó nyer és a rossz veszít – az nyer, aki tovább kitart.

Keresztes Balázs azt is elmondja, miért nem nevezhető a Búcsú a fegyverektől tipikus háborús regénynek, és azt is szemlélteti, hogy milyen tipikus irodalmi műfajok bukkannak fel a könyvben. 

A Búcsú a fegyverektől ellentmondásosabb és gazdagabb, mint egy átlagos háborús regény, ezért érdemes kitartóan faggatni a háborúról és a szerelemről. És persze mélyen boncolgatni, mint ebben a videóban.

 


 

Akiért a harang szól 

Az Akiért a harang szól a leghíresebb regény, amit a spanyol polgárháborúról valaha írtak. 

A Négy Fal Között Olvasókör videójából kiderül, hogy mi a háttere Hemingway nagyszabású művének, és hogy hogyan viszonyult az író Spanyolországhoz és a Franco kontra republikánusok konfliktusához. Keresztes Balázs arra is rávilágít, hogy az Akiért a harang szól inkább westernnek nevezhető, mint háborús regénynek. De az is kiderül, hogy milyen nagy és mégis milyen kicsi szerepe van ebben a könyvben a hídnak.

A regény központi dilemmája, hogy a másik ember leegyszerűsíthető-e egyetlen célpontra, ellenséges ideológiára? Mit jelent és milyen következménnyel jár közösséget vállalni valakivel vagy valamivel?

Egyén kontra ideológia, kettősség, idegenség  – többek között ezekről is szól Hemingway gazdag és burjánzó, sokszereplős regénye, amelyet Keresztes Balázs mélyen és értőn elemez a lenti videójában.

 

 

Hemingwayről beszélget Keresztes Balázs Jászberényi Sándorral

 

 

 

A Hemingway életműsorozat gyönyőrű új kiadásában hamarosan érkezik a Fiesta - A nap is felkel című regény.

Ha nem akarsz lemaradni róla, jegyezd elő weboldalunkon!

Értesítést kérek

Az oldal tetejére
Close menu