Leírás
Hosszúlépés csomag - Séták, titkok, történetek
Hosszúlépés Budapesten + Hosszúlépés a körúton túl
Koniorczyk Borbála - Merker Dávid
Hosszúlépés Budapesten
Tudjuk hol lakott itt Vörösmarty Mihály. És Littmann Pepi, az ortodox zsidó férfiimitátor, a pesti orfeumok sztárja. És hogy kik faragták Budapestet márványból és koszlott Trabant-ülésből. Kik voltak a szerencselovagok, hivatásos bajkeverők, hazafiaskodó zsidók és sóletzabáló fajvédők, a megalomániások, a minden rendszerhez ügyesen simulók, a házat a lakók kényelme elé helyező Bauhaus-hívek és a stukkóleverős IKV-szakik, akik megformálták a budapesti utcákat és azok látszólag értelmetlen kiszélesedéseit, az értéktelen homlokzatok mögé dugott értékes házakat, a budai villák és a pesti kapualjak párhuzamos világait. 8 éve sétálunk hivatásból Budapesten, a városban, amit a legjobban szeretünk. Első könyvünk, a Hosszúlépés Budapesten négy, fotelből és valóságban is bejárható sétával vezet keresztül a fővároson, hogy megismertessük azokat a tarkabarka, nagyon vidám vagy nagyon szomorú, cigaretta-, vágott liba, parfüm és pincedoh, de legfőképp összetéveszthetetlenül Budapest-szagú sztorikat és (anti)hősöket, amelyektől Budapest az ami.
Koniorczyk Borbála és Merker Dávid. Mi a közös bennük? Közös élet, közös kislány, Vilma, közös cég, a népszerű városi séta-szervező hosszúlépés.járunk? Mindkettejüket az urbanisztika, a szociológia érdekelte, ezt tanulták belföldön és külföldön, és kamatoztatták itthon, egyetemi katedrától az önkormányzati szféráig. Együtt alapítottak városi sétaszervező céget 2013-ban. A hosszúlépés.járunk? közel nyolcezer sétájából több százat vezettek már. Rendszeresen írnak, nyilatkoznak, szakértenek a főváros múltjáról, jelenéről, híres nőiről. A „város a vérükben van”: első közös könyvük, a Hosszúlépés Budapesten oldalairól visszaköszön a közös évek tapasztalata és tudása, és rajongásuk közös tárgya, Budapest színes-szagos világa.
„Az olvasását duplán ajánljuk: egyszer otthon, bekuckózva egy jó meleg takaró alá, forró itallal és hangulatvilágítással, megidézve a múltat, egyszer pedig a hónunk alá kapva, végigjárva az egyes történetek helyszíneit, felütve mindig az aktuálisan kapcsolódó oldalaknál, fejezeteknél.” – Dívány
„Akár fel sem kell állnunk a fotelből, míg meg nem tudjuk, miért költött sokat Raoul Wallenberg fényűző vacsorákra, hogyan menekült meg a tizenhárom éves Lampel Tamás a halálmenetből, hol vannak a legtitkosabb zsinagógák, melyik fővárosi épület tetején lehetett korcsolyázni, hol nőtt fel Presser Gábor és Seress Rezső, ki volt az első ’drag king’ és miért kellett központi szagelszívót tervezni egyes Margit körúti társasházakba.” – nlc.hu
Az alábbi videóban Koniorczyk Borbála, a Hosszúlépés.Járunk? társalapítója vezet végig bennünket a legendás Gellért hotel 103 évén és minden apró és grandiózus szegletén.
Kukkantsatok be a felújítás alatt álló 100 éves Corvin áruházba Koniorczyk Borival, a hosszúlépés. járunk? társalapítójával! A videóban Bori mesél az 1926-os nyitásról, a belső kialakításáról, a háború utáni időkről, a Corvin tetőről, a MüSziről és mindenről, ami az elmúlt 100 évében történt az épülettel.
Mi az a hosszúlépés.járunk?
A Hosszúlépést azért hoztuk létre, hogy megmutassuk Budapest ezernyi arcát, illatát, történetét és titkát, hogy közösséget formáljunk a főváros szerelmeseiből, és igazi élménnyel gazdagítsuk azokat, akik velünk tartanak egy sétára. Mindig találunk új dolgokat, miközben a régit újra felfedezzük: a séták és a kutatómunka során rendre rátalálunk új részletekre és összefüggésekre. Egyre közelebb kerülünk ahhoz, ami eddig körülvett minket, miközben akár turistaként is tudjuk élvezni a város szépségeit, rejtett kincseit.
Amikor ráérősen sétálunk, minden új és izgalmas: szeretünk kiszakadni a hétköznapi rohanásból, kiszállni az autóból, leszállni a buszról, feljönni a metróból és látni a házakat, az embereket, a formákat és az érzéseket. Szeretjük koptatni a járdát, elhagyni a járt utat a járatlanért, és tekintetünket a lábunk helyett a magasba emelni. Szeretjük az eklektikus városképet, és azt, ahogyan a megelevenedik a történelem: a séták során halljuk, miről mesélnek a házfalak, és megismerjük a város kevésbé ismert vagy épp elfeledett részeit. Szeretünk másokkal közösen lelkesedni ezért a városért. Budapest. Együtt jó.
Ismerd meg Budapest rejtett titkait ezzel a tartalmas és szép sétálókönyvvel a Hosszúlépés.Járunk? alkotóival!
-
Hosszúlépés a körúton túl
Koniorczyk Borbála - Merker Dávid
Újpesti történetek - Boldog békeidők Józsefvárosban - Az utolsó csendes éj Budán - A kapitalizmus tündöklése és nyomorúsága Dél-Pesten
Senki sem jár úgy Budapesten, mint Koniorczyk Borbála és Merker Dávid. A tematikus városi séták műfajteremtőiként töviről hegyire ismerik a várost. Mára védjegyükké vált, sodró stílusukban és lefegyverző tudás birtokában vezetnek minket végig Budapest újabb négy, ismertnek hitt városrészén. Második könyvük is magával ragadó, izgalmas történetfolyam. Soraik nyomán beszélni kezdenek a mára szoborrá merevedett hírességek és az elfeledett kisemberek. Az üres terek megtelnek rég nem hallott zsibongással, színesre vált a fekete-fehér mozgókép. Kényelmesen ülnek? Akkor indulhat a séta!
A Csepel Művek területe első pillantásra szürke és lehangoló, története azonban jóval izgalmasabb! Koniorczyk Bori, a hosszúlépés. járunk? társalapítója kalauzolja Csorba Dánielt az egykori Weiss Manfréd Acél- és Fémművek területén!
A Hosszúlépés a körúton túl könyvbemutatóján Rényi Ádám a hosszúlépés. járunk? két alapítójával és a kötet szerzőpárosával, Koniorczyk Borbálával és Merker Dáviddal beszélgetett.
A szerzőkről: Koniorczyk Borbála urbanista és Merker Dávid szociológus a 2021-ben megjelent, azonnal a sikerlisták elejére kerülő Hosszúlépés Budapesten szerzői és a lassan tíz éve működő, városi sétákat szervező hosszúlépés.járunk? alapítói. Második könyvükben elhagyják a belvárost, és felfedezik a távolabb eső városrészek titkait és történeteit.
Kényelmesen ülnek? Akkor indulhat a séta!