Leírás
Háttal Európának - A kultúra, az oktatás, a tudomány és a média leépítése Magyarországon 2010-2019
Az alábbi jelentést független magyar értelmiségiek állították össze, hogy tájékoztassák a hazai és a nemzetközi közvéleményt, valamint az európai intézményeket arról, milyen súlyos károkat okozott Magyarországon a 2010 óta regnáló Orbán‐rendszer az oktatás, a tudomány, a kultúra és a média területén.
A jelentés megírását az indokolta, hogy az egymást követő Orbán‐kormányok nemcsak a jogállamiság és a politikai, szociális jogok tekintetében, hanem az itt tárgyalt kulturális területeken is szisztematikusan szembemennek az Európai Unió alapelveivel, értékeivel és normáival, azokat tudatosan megszegik. Magyarországon folyamatosan sérülnek olyan fontos európai értékek, mint az emberi méltóság védelme, a széleskörű hozzáférés biztosítása az oktatáshoz és a kultúrához, a társadalmi mobilitás feltételeinek megteremtése, a hátrányos társadalmi csoportok integrációja, a kulturális sokszínűség, a tudományos és művészi autonómia, a kulturális örökség védelme, a kiegyensúlyozott tájékozódáshoz fűződő jog, illetve a szakpolitikákban olyan demokratikus normák, mint a társadalmi párbeszéd biztosítása, az átláthatóság vagy a szubszidiaritás.
Az Orbán‐rendszer kulturális, oktatási, tudomány‐ és médiapolitikai tevékenységének bemutatásával olyan területekről adunk hírt, amelyekről a nemzetközi közvélemény csak szórványosan értesülhetett. Jelentésünkkel szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az Európai Unió adófizetőinek pénzéből, az EU intézményeinek pénzügyi és politikai támogatásával egy olyan autokratikus rendszer épült ki és szilárdult meg Magyarországon, amely egyfelől aggasztó méretű demokratikus deficitet és súlyos társadalmi problémákat generál, másfelől helyrehozhatatlan károkat okoz a kultúra egész területén.
A jelentés készítői az érintett területeken dolgozó vezető kutatók, oktatók, elismert szakemberek, akik között van több akadémikus, egyetemi tanár, tanszékvezető, illetve volt kulturális miniszter is. A vállalkozást az Oktatói Hálózat kezdeményezte és fogta össze.
A kötet elkészítésében közreműködtek:
BAJOMI IVÁN szociológus
BOZÓKI ANDRÁS politológus
CSÁKI JUDIT színikritikus
ENYEDI ZSOLT politológus
FÁBIÁN ISTVÁN vegyész
GÁBOR GYÖRGY filozófus
GÁCS ANNA irodalomtörténész
GALICZA PÉTER filozófus
GYÁNI GÁBOR történész
HARIS ANDREA művészettörténész
HELLER MÁRIA szociológus
JÁSZAY TAMÁS színikritikus
KATONA KLÁRA grafikus
KENESEI ISTVÁN nyelvész
KLANICZAY GÁBOR történész
KRUSOVSZKY DÉNES író
KUBÍNYI KATA finnugrista
KULCSÁR VALÉRIA régész
LŐVEI PÁL művészettörténész
MÁTÉ ANDRÁS filozófus
MÉLYI JÓZSEF művészettörténész
NAGY GERGELY újságíró
PÁSZTOR ERZSÉBET biológus
POLYÁK GÁBOR jogász
RADÓ PÉTER oktatáskutató
RÉNYI ÁGNES szociológus
RÉNYI ANDRÁS művészttörténész
SIRATÓ ILDIKÓ irodalomtörténész
TŐKEI ÉVA germanista
VÁRADI ANDRÁS biológus
VÁSÁRHELYI MÁRIA szociológus