Barion Pixel

Jézus életéről teljesen új felfogásban

 

Sue Monk Kidd: Vágyak könyve
KULT-könyvek sorozat

 

Az ókori Palesztinában járunk, Júdeában, mely a Római Birodalom fennhatósága alá tartozik. Nem Krisztus előtt, nem Krisztus után, hanem pontosan Krisztus idejében. Jézus ugyanis az egyik főszereplője ennek a kötetnek. De sokkal fontosabb karakter a történetben Ana, akinek apja Heródes vezető írnoka. Ana egyben Jézus jó barátjának, Júdásnak a testvére is. A lányt egy patríciushoz szánják feleségül, ám ő ellenáll. Szíve ugyanis máshoz húzza: ő Jézusba szerelmes. Képes-e kiállni magáért Ana, képes-e hallatni a hangját egy olyan korban, amelyben a nők némaságra vannak ítélve? 

A tökéletesen hiteles történelmi regény, mely minden részletében élethűen jeleníti meg a rómaik által elnyomott júdeaiak hétköznapjait, és az Újszövetségből is jól ismert figurákat Jézus életének attól a korszakától kezdve mielőtt elkezdett tanítani, és ács-kőművesként dolgozott, egészen addig, amíg kereszttel a hátán megteszi utolsó lépéseit. A szívszorító történetnek mégsem ő a legfontosabb figurája, hanem inkább Ana, és a többi bátor nő, akik fokról-fokra döbbennek rá a bennük lakozó szellemi erőre, és tanulják meg ezeket használni. Ana példája minden nőnek inspiráló lehet, hiszen hiába élünk modern életet, és nem az ókori Palesztina egyszerű körülményei között, harcaink ugyanazok maradnak. Sue Monk Kidd regényében az időszerűnek és az időtlennek a történetmesélése diadalmaskodik lenyűgözően pazar stílusban.

Igazán különleges szöveg, gyönyörű fordításban, mely egy fiatal nő küzdelmét mutatja be, aki szembeszegül a társadalom által diktált viselkedési normákkal. „Ez nem Jézus története, hanem Anáé. ...A regény egy bátor nő testamentuma, valamint számtalan ellopott női hang története.” – mondja róla az Irish Times.

Az Ókor iránt rajongóknak is rengeteg új ismeretet ad a kötet, hiszen a különféle életmóddal kapcsolatos leírásokat is megtaláljuk, hogyan táplálkoztak, öltözködtek, hogyan léteztek akkoriban az emberek. Ana sorstragédiájának leírása talán ezeknek köszönhetően is annyira plasztikus. Együttérzünk vele, amikor hozzá akarják adni egy kétgyerekes, öreg özvegyhez, akinek eddig csak lányai születtek, és most fiút akar, és a házasságot biológiai üzletnek tekinti. Ana hiába mondja keményszívű anyjának, hogy tizennégy évesen még nem érett a házasságra, ő sajnos megtalálta a véres rongyait, melyeket elrejtett, hogy ne tudják meg, már menstruál. A szülői erőszakról és ridegségről olvasni megrendítő, ugyanakkor Ana számára egyszercsak a szeretet is megmutatja arcát: amikor térdre esik a kényszerházasság hírének súlyától a piac közepén, senki nem segíti fel. Csak Jézus, aki később háromszor esik térdre a kereszttel. A gyönyörű térde esős analógia már előrevetíti Jézus későbbi sorsát, és Anáét, aki a végsőkig kitart mellette, együtt gyalogol majd vele, akkor is, amikor a Golgotára tart. Kettejük küzdelmes szerelmét meséli el ez a csodálatos regény, mely bemutatja, hogyan lel rá Ana és Jézus is a saját útjára, miközben Ana féltestvére, Júdás pedig pont, hogy letér róla.

Amikor Sue Monk Kidd, a Vágyak könyve szerzője arról számol be, milyen kutatásokat végzett, és mennyi mindenen változtatott az írott és elbeszélt hagyományokhoz képest a történeten a bibliai regény megalkotásához, talán Ana figurájának leírása a legizgalmasabb: „A Mennydörgés: a tökéletes elme létező szöveg, ismeretlen, nőnek tartott szerző műve, és a regény idejében keletkezett. A kilenc papiruszlap a híres Nag Hammadi-szövegek egyike, amelyet 1945-ben fedeztek fel egy földbe ásott korsóban a Nílus feletti dombokon, Egyiptomban. A regényben a szöveg Sophiához (Sophia, Isten női megtestesülésének kultusza) írt dicsőítő ének, a szerzője Ana. A regényben szereplő sorok a valódi versből valók. Két évtizeden át sokszor olvastam újra ezt a verset, lenyűgözött a provokatív, kétértelmű, parancsoló, nemi szerepeket megkérdőjelező hang. Egész egyszerűen örömöt okozott nekem, hogy elképzeljem, ez Ana életének főműve.”


Fülszöveg

Ana olyan korban született Galileában, amikor a nőket vagyontárgynak tekintették, akik akkor távozhatnak apjuk házából, ha férjhez mennek. Ana szeretné a kezében tartani a sorsát. Egy idősödő özvegyembernek ígérték feleségül, aminek már a gondolatára is elborzad. Aztán találkozik egy tizennyolc éves názáreti áccsal, és ez a találkozó mindent megváltoztat. Mégsem csak egyszerű szerelmi történet bontakozik ki. Az út, amit Ana bejár, örömöt és tragédiát egyaránt tartogat. Nőkkel is barátságokat köt, és ezek révén gazdagodik az élete. A Vágyak könyve időtlen elbeszélés egy mesteri írótól. A nagy álmok és a sóvárgás története, amely arról szól, hogyan tehetnek szert a nők olyasféle erőre, amellyel változtathatnak a világon.


A szerzőről

 

Sue Monk Kidd első regénye, A méhek titkos élete több mint száz héten át szerepelt a New York Times bestsellerlistáján, több mint hatmillió példányban kelt el az Egyesült Államokban, díjnyertes mozifilm és musical is készült belőle, és harminchat nyelvre fordították le. Második regénye, A sellő legendája, vezette a New York Times bestsellerlistáját, és tévéfilm is készült belőle. Harmadik könyve, a Szárnyak nélkül szabadon az Oprah's Book Club könyvklub kiemelt kötete volt, és szintén szerepelt a New York Times bestsellerlistájának élén. Kidd Észak-Karolina államban él


Idézetek a könyvből

 

„Én vagyok az első és az utolsó
Én vagyok a nő, akit tisztelnek és akit gúnyolnak
Én vagyok a ringyó és a szent asszony
Én vagyok a feleség és a szűz
Én vagyok az anya és a leány
Én vagyok ő…
Ne félj a hatalmamtól…
Én vagyok nevem tudása
Én vagyok a név hangja és a hang neve.”

„Kopogtass be önmagadon, ahogy egy ajtón,
s haladj önmagadon, ahogy egy egyenes úton.
Mert ha azon az úton haladsz, nem tévedhetsz el,
s amit önmagadnak megnyitsz, megnyílik.”

„A nevem Ana. József fiának, a Názáreti Jézusnak felesége voltam. Szerelmesemnek szólítottam őt, ő pedig nevetve Kis Mennydörgésnek becézett engem. Azt mondta, morajt hall a bensőmből, amikor alszom, olyan hangot, mint a távoli mennydörgés a Nahal Zippori-völgy felől, vagy még messzebbről, a Jordánon túlról. Nem kétlem, hogy hallott valamit. Egész életemben ott éltek bennem a vágyak, éjjeli teremtményekként ilyenkor ébredtek fel, végigjajongták és dalolták az éjszakát. A hitvesem a szívével az enyémhez hajolt silány szalmazsákunkon, és hallgatta – jóságból tette, és én ezt szerettem benne legjobban. Amit hallott, az én megszületéséért könyörgő életem hangja volt.”

„Az elméje tágas, vad vidék, amely messze túlterjeszkedett a határain.”

„A rabbik hallatán az ember azt hihette, a történelem során nem volt egyéb említésre méltó alak, csak Ábrahám, Izsák, Jákob és József… Dávid, Saul, Salamon… Mózes, Mózes, Mózes. Amikor végre magam is el tudtam olvasni az Írást, felfedeztem (lám, lám!), hogy nők is akadnak benne. Semmibe veszik, elfelejtik őket, ez volt a legnagyobb szomorúságom. Megesküdtem, hogy lejegyzem a tetteiket, és dicsőítem az eredményeiket, bármilyen jelentéktelenek is. Én leszek az elveszett történetek krónikása. Már elkészültem Éva, Sára, Rebeka, Ráhel, Lea, Zilpa, Bilha és Eszter történetével. De még annyi mindent kellett leírnom – Judit, Dina, Támár, Mirjam,
Debóra, Rút, Hanna, Betsabé, Jezábel történetét.”

„Csak akkor engedte meg, hogy elolvassam a Tórát, amikor magamtól megtanultam héberül, azután pedig kérleltem és könyörögtem neki. Nyolcéves korom óta könyörögtem neki egy tanítóért, aki oktat; tekercsekért, amelyeket tanulmányozhatok; papiruszért, amire írhatok, és festékekért, amelyekből saját tintát keverhetek, ő pedig gyakran engedett nekem – hogy csodálatból, gyengeségből vagy szeretetből, azt nem tudtam eldönteni. A céljaim szégyenkezéssel töltötték el. Ha elfojtani nem tudta, hát tréfával ütötte el. Előszeretettel mondogatta, hogy a családban az egyetlen fiú egy leány.”

„De jól vigyázz, mit kérsz, mert bizonyosan megkapod.”

„Áldd meg a szavakat, amelyeket leírok. Legyenek szépek a Te szemedben. Legyenek láthatók a még meg nem született szemeknek. Amikor porrá lettem, dalold e szavakat a csontjaim felett: ő egy hang volt.”

„Ezek férjhez akarnak adni engem.”

„Csak kevés lánynak adatik meg a boldogság kezdetben, de ez egy tiszteletre méltó házasság. Nem fogsz hiányt szenvedni semmiben.”

„Ezen szerződés kötelező érvényű, nem oldja fel más, csak a halál vagy az Anától való elválás vaksága, sántasága, bőrbaja, terméketlensége, szemérmetlensége, engedetlensége, vagy egyéb általam visszataszítónak, avagy kellemetlennek ítélt cselekedete miatt.”

„Nem szelídségre van szükségem, hanem haragra!”


Mások a könyvről

 

„Lenyűgöző ...Ana csodálatos figura, erős és inspiráló, az élettörténete pedig magával ragadó, letehetetlen olvasmány.” – Good Housekeeping

„A keresztény történet merész, fantáziadús újraértelmezése női perspektívából.” – Sunday Times

„Zseniális ...az ismerős figurák életre kelnek.” – Daily Mail

„A regény kiindulópontja meglepő... A könyv lenyűgöző módon idézi meg Galilea életét, az okos, lázadó Ana pedig emlékezetes figura.” – Times (UK)

„Ez nem Jézus története, hanem Anáé. ...A regény egy bátor nő testamentuma, valamint számtalan ellopott női hang története.” – Irish Times

„Kifogástalan ...egy írótól, aki mestere a műfajának. Gyakorlatilag tökéletes történelmi regény.” – New York Journal of Books

„Kidd szokatlan narrátorát arra használja fel, hogy új perspektívákat tárjon fel egy számtalanszor elemzett korszakban.” – Washington Post

„Fantáziadús... Egy fiatal nő küzdelmét mutatja be, aki szembeszegül a társadalom által diktált viselkedési normákkal.” – TIME

„A könyv tanúbizonyság a szerző tehetségéről mind a komplex figurák és az érdekes cselekményvezetés megalkotása terén... Ana alakjának intenzitása, bátorsága... arra fogja inspirálni az olvasót... hogy éljen önazonos életet, és legyen hű önmagához.” – Library Journal

„Egy erős nő inspiráló története, aki egy olyan társadalomban él, amely mindenáron el akarja hallgattatni.” – Good Housekeeping (US)

„Kidd merész narratívája lehetővé teszi főhősnője számára, hogy minden tekintetben egyenlő legyen a férjével, miközben felteszi a kérdést: vajon más lenne a nyugati kultúra, ha a férfiak és a nők kezdettől fogva egymás spiritualitását tiszteletben tartva éltek volna?” – O, The Oprah Magazine

„Anát ambíciója és erős igazságérzete szimpatikus figurává teszi a modern olvasó számára... Emlékezetes portré egy nőről, aki küzd, hogy megőrizze és továbbadja a női történeteket - a sajátját és még számtalan másikat is.” – Publishers Weekly

„Kénytelen voltam újra és újra becsukni ezt a regényt, és mély lélegzetet venni. Radikális újragondolása az Újtestamentumnak, a női vágyakozást, annak elfojtását és felébredését járja körül, igazi mestermű.” – Glennon Doyle, az Untamed szerzője

„Emlékezetes, nagy hatású regény.” – Observer

„Figyelemre méltó regény, amely arra késztetett, hogy átértékeljem, mit jelent nőnek lenni, akár rabszolgaként, akár szabad emberként… Komoly beszélgetések elindítója.” – Oprah Winfrey, O, The Oprah Magazine

„Az erőteljes metaforák és a valószerű figurák olyan hatással bírnak, hogy az olvasó szemébe sokszor könny szökik.” – Library Journal

„Kidd aprólékos történelmi kutatásai és gondos helyszín- és karakterformálása a garancia arra, hogy a könyv nem csupán egy különleges regény, de maradandó hatással is bír… A szerző ragyogó képességei sok szinten megmutatkoznak, de elsősorban a Názáreti Jézus mesteri, tiszteletteljes ábrázolásában nagyon is emberi, fiatal férfiként... A regény egy nagyszabású mestermű, a tudás és a történetmesélés diadala.” – Associated Press

„Ez a történelmi tényeken alapuló, merész cselekményvezetésű, mesteri regény egy emlékezetes főhősnőt kelt életre.” – People

„Könyvklubbarát olvasmány ...Ana szelíd férje a Názáreti Jézus, imádott bátyja pedig nem más, mint Júdás, Jézus nyughatatlan barátja. Ezek az ismerős, emberi férfiak vonzzák be az olvasót a történet világába. De, ami ott is tartja, az a Kidd által megteremtett élénk, színes világ, melyet az Újtestamentumból jól ismert nevek és a hasonló alapossággal kidolgozott új figurák népesítenek be – a legfontosabb közülük fiktív narrátorunk, Ana.” – Boston Globe

„Az olyan történelmi regények rajongóinak ajánlott, mint a The Red Tent vagy a Naamah. Kidd szokatlan narrátorát arra használja fel, hogy új perspektívákat tárjon fel egy számtalanszor elemzett korszakban.” – Washington Post

„Ana az eszköz, amelyen keresztül megtapasztaljuk az ősi, kasztokon alapuló társadalmi rendet, a férfi felsőbbrendűséget és a bosszúvágy örök hatalmát… Mindvégig tudjuk, hogy végződik majd ez a történet, de hogy milyen váratlan utakon jutunk el odáig, azt nem is sejtjük… A Vágyak könyve elgondolkodtatja az olvasót, és ez sokszor nem kis fegyvertény.” – Star-Tribune

„Alaposan kidolgozott történelmi háttérrel rendelkező regény egy fiatal zsidó nőről, aki szembeszáll a kulturális normákkal, hogy teret adjon a bensőjében rejlő szenvedélynek és lehetőségeknek.” – Good Morning America

„Sue Monk Kidd legújabb regényében megismerjük Anát, a bátor, intelligens nőt, aki Jézus felesége lesz még jóval azelőtt, hogy a férfi nyilvánosan igét kezd hirdetni. Az aprólékos történelmi kutatáson alapuló könyv emberközelivé teszi Jézust, a férfit, valamint egyben egy erős nő inspiráló története is, aki egy olyan társadalomban él, amely mindenáron el akarja hallgattatni.” – Good Housekeeping

„Annak ellenére, hogy a fantáziadús regény helyszíne az ókori Júdea, kifejezetten kortárs műnek érződik, mivel központi témája egy erős akaratú nő ráébredése önnön szellemének legyőzhetetlen voltára.” – Esquire

„Zseniális… A történetet mindannyian ismerjük, de új nézőpontból látjuk, az ismerős szereplők mind életre kelnek… Bravó!” – Daily Mail

„Tanúbizonyság a szerző tehetségéről, mind a komplex figurák kidolgozása, mind az érdekes cselekményvezetés terén… A Római Birodalom mindennapi életének történelmi részletei, az erős női karakterek, a képzeletgazdag bepillantás a filozófusközösségek és az egyiptomi könyvtárak életébe... kitűnő választássá teszik a regényt a könyvklubok számára. Történelmi fikció, az inspiráló kategóriából. Ana alakjának intenzitása, bátorsága arra fogja inspirálni az olvasót… hogy éljen önazonos életet, és legyen hű önmagához.” – Library Journal

„Magával ragadó, feszes tempójú, érdekes hangvételű történet… a jóság fontosságát és a női hangok erejét hangsúlyozó üzenet bizonyára erős érzelmeket vált ki a kortárs olvasóból.” – Booklist

Az oldal tetejére